1. Rúška vyperieme na 60°C – 90°C v závislosti od zloženia. V prípade použitia filtrov odporúčame prať na max 60°C, ideálne v pracom vrecku, aby ste chránili gumičky. Následne rúška ožehlite žehličkou. Opäť pozor na použité materiály, aby ste rúško nepoškodili. Podľa Vladimíra Krčméryho z článku týždeň vírus začína hynúť pri 25°C. POZOR, respirátory neprať, poškodíte výfukový ventil a tak by ste respirátor mohli rovno vyhodiť.
  2. Pre šetrné zaobchádzanie môžete rúško vyvariť vo vriacej vode a dôsledne opäť vyžehliť. POZOR neplatí to pre respirátory, poškodíte výfukový ventil a tak by ste respirátor mohli rovno vyhodiť.
  3. Rúško či respirátor môžete vydenzifikovať dezinfekčným prostriedkom ako LIEH min 60%, ideálne aspoň 80%, buď postrekom z oboch strán dostatočným množstvom alebo ponorením aspoň na dobu 30 sekúnd do roztoku. Táto metóda je vhodná aj pre respirátory.
  4. Sterilizácia v mikrovlnke: ak rúško nemá kovové časti a žehlením by sa zničilo, môžeme ho sterilizovať v mikrovlnke, na maximálnom stupni 2 minúty (ZDROJ). Názory odborníkov sa v dezinfekcii líšia. Stále treba brať do úvahy či je v rúšku filter a na akú teplotu je stavaný. Nakoľko v mikrovlnke a pri vyváraní vysokých teplôt sa môže stať, že filter zničíte alebo sa zníži jeho účinok.

Aj napriek tomu by ste si radšej zakúpil nové rúško či respirátor? Šijeme ich priamo u nás zo 100% bavlny. Pozrite si našu ponuku rúšok, respirátorov či antibakteriálnych gélov na ModneVeci.sk

Prečítajte si blog o novej kolekcii plavok na leto 2020.